Towarzystwo Przyjaciół Ząbek przeciw spalarni śmieci na terenie Kawęczyna.

Władze Warszawy chciały pójść na rękę nowemu właścicielowi ciepłowni Kawęczyn – firmie PGNiG TERMIKA S.A.  we wprowadzanych obecnie zmianach do polityki przestrzennej m.st Warszawy „po ciuchu” przemycić poprawkę, która jest pierwszym krokiem do budowy spalarni śmieci na terenie C. Kawęczny  i mówimy tutaj o gigantycznej spalarni odpadów mogącej przerabiać nawet 300 tys ton rocznie.

Dotychczasowe zapisy tego dokumentu dopuszczały lokalizację takiej instalacji  wyłącznie na terenie Elektorciepłowni Siekierki i o wydajności tylko 200 tys ton rocznie.

Zmiana dot. Kawęczna  we wszystkich materiałach dla radnych Warszawy i dzielnic była określana jako drobna poprawka w tekście dokumentu wynikająca ze zmieniających się przepisów prawa – co w tym przypadku nie jest prawdą i mogło powodować jej przeoczenie przez zainteresowane strony.

Ten pierwszy krok do budowy spalarni śmieci w sąsiedztwie Ząbek , wprowadzany po cichu  jako nieistotna zmiana do Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania m. st Warszawy przez władze stolic wywołała nasz sprzeciw. Nie przeprowadzono żadnych konsultacji w tej sprawie, nie została ona uwzględniona w prognozie oddziaływania na środowisko wprowadzanych zmian. Nie wiadomo którędy Warszawa chciała by wozić te śmieci na Kawęczyn ? Jakie będzie oddziaływania na naszych mieszkańców ?

Biorąc pod uwagę ilość wątpliwości związanych z tą zmianą Towarzystwo Przyjaciół Ząbek pismem z dnia 28 maja (tj. w ostatnim dniu kiedy można było składać uwagi do wprowadzanych zmian) wystąpiło do Prezydent Warszawy o wykreślenie zmian w studium dopuszczających lokalizację spalarni na terenie ciepłowni Kawęczyn o wydajności 300 tys ton.

Rada Miasta Ząbki w na sesji w dniu 5 czerwca przyjęła stanowisko zgodne z uwagą do studium Warszawy zgłoszoną przez TPZ.

Z niecierpliwością oczekujemy na obwieszczenie z wynikiem rozstrzygnięcia uwag zgłoszonych do studium przez panią Prezydent Warszawy Hannę Gronkiewicz Waltz.

a29f17c1f2f0ec7c57b59e92dbd4ae537444cba6[1]

Takie było uzasadnienie naszej uwagi:

Prognoza oddziaływania na środowisko zmiany w Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego nie uwzględnia skutków wprowadzonej zmiany nr 374 tj. dopuszczania lokalizacji instalacji do spalania odpadków i osadów ściekowych. W szczególności analizy skutków skumulowanych oddziaływania na ludzi, faunę, florę, powietrze, wodę i glebę nowego zakładu i funkcjonującego zakładu ZUSOK przy ul. Gwarków oraz oddziaływania związanego z transportem drogowym odpadów do obu tych zakładów.

W obszarze negatywnego oddziaływania spalarni tj. zanieczyszczeń gazowy, pyłowych i odorowych, przy dominujących wiatrach zachodnich znajdzie się intensywna zabudowa mieszkaniowa Ząbek wraz ze szkołami i przedszkolami.

Mieszkańcy Ząbek będą narażeni na szkodliwe oddziaływanie produktów spalania odpadów komunalnych tj. metale ciężkie, dioksym, furany, inne związki alifatyczne, tlenek węgla, tlenki azotu, tlenki siarki co negatywnie wpłynie na ich kondycję zdrowotną i może powodować liczne schorzenia np. przewlekłą obturacyjną chorobę płuc, alergie i nowotwory. Ząbki mają najwyższy na Mazowszu przyrost naturalny, związki uwalniane z magazynowanych i spalanych odpadów mogą mieć działanie kancerogenne, mutagenne lub uszkadzać lub wpływać na rozwój płodu.

Wyrażam obawę, że decyzja o lokalizacji inwestycji celu publicznego- spalarni odpadów w sąsiedztwie naszego miasta pogorszy jakość życia mieszkańców i obniży atrakcyjność miasta. Do tej pory ciepłownia Kawęczyn stanowiła rezerwowe źródło ciepła dla Warszawy i była uruchamiana głównie w okresie zimowym lub w okresach remontów innych obiektów ciepłowniczych przez co nie była bardzo uciążliwa. Powstanie spalarni pracującej w trybie ciągłym oznacza ciągłą emisję zanieczyszczeń do atmosfery co będzie skutkowało znaczącą zmianą warunków środowiskowych życia mieszkańców Ząbek.

Układ drogowy Ząbek, Targówka i Rembertowa nie jest dostosowany do intensywnego ruchu ciężkiego. W szczególności brak jest tras umożliwiających bezkolizyjne pokonanie linii kolejowych oraz ominięcie ciężarówkom zamieszkałe rejony Ząbek.. W Ząbkach ruch ciężki na wąskiej ul. Piłsudskiego przetacza się środkiem miasta, dosłownie kilka metrów od okien budynków mieszkalnych. Budowa spalarni na terenie c. Kawęczyn i związany z nią wzmożony ruch śmieciarek transportujących odpady dodatkowo zwiększy korki na obecnie już zakorkowanych ulicach: Łodygowej, Piłsudskiego, Chełmżyńskiej,  Powstańców, Janowieckiej, Swojskiej co będzie oznaczało paraliż komunikacyjny Ząbek. Decyzja o lokalizacja zakładu przetwarzającego 300 tys. ton rocznie powinna być poprzedzona rozbudową sieci drogowo-ulicznej w tym budową: obwodnicy Pragi, ulic: Nowo-Ziemowita, Nowo-Zabranieckiej, Trasy Olszynki Grochowskiej oraz przebudową ulic Chełmżyńskiej i Strażackiej – niestety te inwestycje pozostają tylko w planach.

 

 

Leave a comment


jeden × = 2