II Ząbkowskie Zawody Smoczych Łodzi

27 listopada, na miejskiej pływalni, po raz drugi rozgrywane były Ząbkowskie Zawody Smoczych Łodzi. W organizowanych przez Towarzystwo Przyjaciół Ząbek, Miejskie Centrum Sportu oraz Stowarzyszenie Spójnia Smocze Łodzie zawodach brało udział 12 zespołów. W kategorii podstawówek zwyciężyła osada Szkoły Podstawowej nr 2, w kategorii gimnazjów – osada Szybcy i wściekli z Gimnazjum nr 2 , a w kategorii FUN – zespół DSF. Zawody mogły odbyć się dzięki wsparciu finansowemu Miasta Ząbki.

Smocze łodzie to drużynowy sport wodny. Wywodzi się z południowych Chin gdzie na tradycyjnych smoczych łodziach pływano od tysiącleci. Współczesne łodzie, na profesjonalnych zawodach, są mniejsze od tradycyjnych, mieszczą 22 osoby, w tym 20 wioślarzy. W rozgrywanych na naszym basenie zawodach, w każdym z bojów uczestniczyło 12 zawodników– po 6 w każdej z drużyn.

Pojedynki w ramach zawodów smoczych łodzi, można porównać do przeciągania liny na wodzie. W łodzi, po dwóch jej stronach, siadają dwie osady, które muszą „przewiosłować” przeciwników. Niezwykle ważnym elementem, obok tężyzny fizycznej, jest zgranie i synchronizacja drużyny, co można było zaobserwować także na naszych zawodach.

Zawody rozpoczęły się o godzinie 10.00 od pokazowego pojedynku zawodników Stowarzyszenia Spójnia Smocze Łodzi. Następnie do walki przystąpiły ząbkowskie drużyny, które rywalizując w swoich kategoriach (Junior oraz FUN) toczyły pojedynki w systemie „każdy z każdym”. Po rozgrywkach grupowych, przyszedł czas na play-offy. W finałowym boju w kategorii szkół podstawowych drużyna SP2 pokonała zespół SP3. O zwycięstwo wśród gimnazjów w finale walczyły dwie osady z Publicznego Gimnazjum nr2 – Szybcy i Wściekli, którzy pokonali zespół Szkolnych Asów. W kategorii FUN, w boju o 1. miejsce zespół DSF pokonał drużynę rodziców Ząbkovii, natomiast w meczu o 3. pozycję – nasza drużyna Towarzystwa Przyjaciół Ząbek pokonała osadę Nauczycieli. Zawody zakończyły się wręczeniem medali oraz pucharów, a także nagród ufundowanych przez Miejskie Centrum Sportu.

Dziękujemy wszystkim osadom, które tak dzielnie walczyły w tegorocznych wyścigach umożliwiając wszystkim świetną zabawę oraz wszystkim wolontariuszom i partnerom, którzy pomogli nam w organizacji imprezy: Burmistrzowi Miasta Ząbki, Miejskiemu Centrum sportu oraz Stowarzyszeniu Spójnia Smocze Łodzie.