Relacja: Spotkania z podróżą – Chiny

Marzą ci się dalekie podróże? Od teraz możesz poczuć namiastkę klimatu egzotycznych krain w Ząbkach – ruszył z kopyta nowy projekt TPZ „Spotkania z podróżą”. Opowieści z wędrówek małych i dużych można posłuchać w Herbaciarni „Sowa” przy ul. Orlej.

Pierwsze spotkanie otwierające cykl opowieści podróżniczych przeniosło nas nie tylko tysiące kilometrów na wschód, ale także w czasie. Tym razem była mowa o Chinach – kraju wielu kontrastów, ale też długiej i fascynującej historii. Do „Sowy” zaprosiliśmy studenta Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego – Andrzeja Romaniuka. Razem z kolegami odbył on w zeszłym roku podróż do Państwa Środka, gdzie miał okazję uczestniczyć w wykopaliskach, podejrzeć tamtejszą metodykę badań, zobaczyć co można wyciągnąć z chińskiej ziemi. A wyciągnąć można niemało – poczynając od tysięcy fragmentów dachówek, poprzez specyficzne monety, a kończąc na przepięknej biżuterii. Są to zabytki, jakich próżno szukać w Polsce lub w Europie, reprezentujące całkiem odmienny krąg kulturowy.

Były opowieści o chińskich cesarzach, o podbojach, o religii i filozofii. Prócz wykopalisk, Andrzej Romaniuk miał jednak okazję także obejrzenia największych skarbów kultury Państwa Środka, takich jak słynny Chiński Mur, terakotowa armia, która wciąż nie została odkryta w całości, klasztor Szaolin, gdzie szkolą się mistrzowie sztuk walki i wiele, wiele innych miejsc związanych ściśle z historią Chińczyków. Wszystko to mieliśmy okazję zobaczyć na dziesiątkach zdjęć zaprezentowanych przez prelegenta.

Po opowieści przyszedł czas na dyskusję i pytania. Były rozmowy na temat chińskiej mentalności, reakcji miejscowych na Europejczyków oraz ciekawostek chińskiej mowy, która w każdej prowincji brzmi inaczej. Najwytrwalsi zostali w Herbaciarni aż do jej zamknięcia J

Tym sposobem zakończyliśmy pierwsze spotkanie z podróżą. Ale z pewnością nie było ono ostatnie! Już niebawem informacje o kolejnych opowieściach z dalekich krain!

MR

DSC_0124DSC_0123

Leave a comment


− trzy = 6