Archeolodzy w podróży pod patronatem Towarzystwa Przyjaciół Ząbek

Kim jesteśmy? Jesteśmy studentami archeologii i grafiki z UW, UJ i ASP, którym zachciało się jechać do Rosji. Troje warszawiaków, jeden krakus i jedna dziewczyna z Ząbek. Dawno, dawno temu zaczęło się od luźnej rozmowy. Że Bajkał. Że Ałtaj. Że nie Rzym, ale Krym. Podróże palcem po mapie. A jednak w pewnym momencie stwierdziliśmy „Dlaczego nie spróbować?” Plan zaczął się realizować i nabierać rozmachu – z każdym tygodniem coraz bardziej. Początkowo chcieliśmy jechać do Rosji najprościej, przez Ukrainę i spędzić w niej trzy miesiące. A potem powrót. Ale, pomyśleliśmy, dlaczego wracać tą samą drogą? I tym sposobem zadecydowaliśmy, że wrócimy przez granicę z Gruzją, a potem przez Europę południową i środkową.

Tym sposobem na przełomie kwietnia i maja ruszamy przez Ukrainę do Rosji, a następnie do Gruzji, Turcji, Bułgarii, Rumunii, Węgier i Słowacji. Po drodze zadokumentujemy liczne fascynujące stanowiska archeologiczne, etnograficzne i przyrodnicze, aby pokazać je Wam po powrocie. Zobaczymy białe noce w Petersburgu, powłóczymy się nad Bajkałem, przebiegniemy Republikę Ałtajską, przejdziemy most między Europą i Azją, poszukamy zamku Draculi.

Rosja to olbrzymi kraj, gdzie odnaleźć można kolebki wielu kultur. To właśnie ta różnorodność sprawiła, że tak bardzo chcemy tak pojechać. Już od epoki brązu kontynent azjatycki przemierzały konglomeraty ludów koczowniczych. Zostały po nich monumentalne kurhany i przedmioty, których kunszt wykonania zachwyca do dziś. Tu także znajdujemy wschodni odłam Słowian, ich siedziby, odkrywamy ich kontakty z koczownikami i ludami ugrofińskimi. To tu też powstawały wielkie imperia starożytności i wczesnego średniowiecza. Wreszcie, Rosja to także siedziba licznych ludów syberyjskich, ze swoją unikalną tradycją.

W czasie wędrówek ludów koczownicy zaczęli się przesuwać wielką falą na zachód, w kierunku Europy, gdzie utworzyli swoje państwa; niektóre z nich przetrwały do dziś. Chcemy je odkryć na nowo, dotrzeć do ich początków, zobaczyć poprzez zabytki archeologiczne jak wyglądało ich życie w nowej ojczyźnie.

A ponadto chcemy pokazać, jak piękne są to rejony – od wybrzeży Krymu przez góry Kaukazu i Ałtaju aż po niesamowity Siedmiogród.

W Rosji weźmiemy także udział w studenckich konferencjach naukowych i sprawdzimy, jak kopią sąsiedzi zza wschodniej granicy. Będzie to także okazja do spotkania się z Polakami mieszkającymi na terenie Federacji Rosyjskiej.

Ruszamy pieszo, koleją, stopem, busem, rowerem, konno, hulajnogą… Aby do przodu! Już niedługo :)

Zapraszamy także na naszego bloga: archeolodzywpodrozy.blogspot.com – znajdziecie tam bieżące relacje z naszej podróży – oraz na funpage’a: www.facebook.pl/ArcheolodzyWPodrozy

logo - archeo

Leave a comment


osiem + = 16